Načítání...

Hřebenovka - přechod Malé Fatry

Malá Fatra

  • 3 dny
  • 35 km
  • 2900 m
  • Ano
  • 3 dny
  • 35 km
  • 2900 m
  • Ano

Hřebenovka Kriváňské Malé Fatry je nezapomenutelným zážitkem i pro ostřílené horské turisty. Díky noclehu na horských chatách není nutné vláčet těžký batoh se stanem, nádobím a jídlem na několik dnů.

Číst dál

Hřebenovka Kriváňské Malé Fatry je nezapomenutelným zážitkem i pro ostřílené horské turisty. Díky noclehu na horských chatách není nutné vláčet těžký batoh se stanem, nádobím a jídlem na několik dnů.


Hřebenovku je možné začít i ukončit na různých místech a lze ji jít oběma směry. Najde se hned několik důvodů, proč jít opačným směrem, než je tu popsaný. Tím hlavním jsou Jánošíkove diery. Je snaha udělat z nich jednosměrku pouze pro výstup, a i zdravý rozum radí, že po žebřících a skalnatých úsecích se půjde lépe nahoru než dolů. Pokud ale nechcete porušovat pravidla Národního parku a budete spát jen na horských chatách, jedině se začátkem ve Strečně se vyhnete velmi náročné denní etapě, s celkovým stoupáním téměř 2000 výškových metrů, přes Velký Rozsutec, Stoh a Poludňový Grúň až na chatu pod Chlebom, která by vás jinak čekala.

Přechod Malé Fatry - 1. den

Z vlakové zastávky se vydejte vlevo, po několika minutách dojdete k lávce přes Váh, u které stojí turistický rozcestník Nezbudská Lúčka (360 m). Odtud pokračujte po červené značce, která vás podchodem pod tratí vyvede z vesnice, a zprvu přes louky, později podél Váhu dovede k ústí doliny. V dolině na rozcestí Podhradské (420 m) odbočíte vpravo a vystoupáte ke zřícenině Starý hrad, ze které je pěkný výhled na Domašínský meandr.

Od zříceniny cesta prudce stoupá a občas se z ní naskytne výhled na řeku hluboko pod vámi. Stoupání skončí až na nevýrazném vrcholu Plešel (981 m), odkud vede lehce zvlněná svážnice k chatě pod Suchým, cíli první etapy.

Přechod Malé Fatry - 2. den

Druhý den začnete krátkým, ale strmým výstupem sjezdovkou na rozcestí Javorina (1 150 m). Odtud vás čeká odpočinková pasáž zprvu po louce, později krásným bukový lesem až na protáhlou louku do sedla Príslop pod Suchým (1 202 m). Ze sedla budete prudce stoupat přes 250 výškových metrů pěšinou klikatící se lesem a kosodřevinou až na Suchý (1 468 m).

Suchý je prvním výrazným vrcholem na hřebeni a také prvním místem s dech beroucími výhledy na Žilinskou i Turčianskou kotlinu, Martinské hole, Malý Kriváň a protější Velkou Fatru.

Pokračujte po červené značce úzkou pěšinkou, klikatící se hustými porosty kosodřeviny po úzkém hřebeni, přes Biele skaly (1 448 m) a Stratenec (1 513 m). V této části narazíte na několik skalnatých úseků, pro jejichž překonání si budete muset pomoct rukama. Za Stratencem sestoupíte do širokého travnatého sedla Priehyb (1 462 m), ze kterého začnete zvolna, ale zdlouhavě, stoupat na Malý Kriváň (1 671 m).

Na vrchu stojí betonový pilíř a kamenná zídka k bivakování. Uvidíte odtud dosud skrytou část hřebene s Velkým Kriváněm, Stohem a oběma Rozsutci. Za dobré viditelnosti dohlédnete i na Velký Choč, Babí horu, Západní Tatry a Nízké Tatry.

Pokračujíce po červené značce budete nejprve mírně klesat úzkým hřebínkem a později prudce sestoupíte do bezejmenného sedla (1 440 m) pod vrcholem Koniarky. Jak budete traverzovat jeho svahy k sedlu Bublen (1 510 m), narazíte na pramen vytékající z kovové roury přímo na cestu.

Ze sedla Bublen vás čeká prudký výstup travnatým svahem na Pekelník (1 609 m) a s jeho velmi strmým jižním svahem po pravé ruce nejprve lehce klesnete a pak pozvolna vystoupáte na rozcestí hrana Velkého Kriváně (1 650 m). Odtud na nejvyšší vrch Malé Fatry - Velký Kriváň (1 709 m) je to slabá čtvthodina cesty. Výhled shora je podobný tomu z Malého Kriváně, navíc uvidíte Snilovské sedlo s horní stanicí lanovky, Vrátnou dolinu, Chleb a vpravo od něho i chatu pod Chlebom – konec dnešní etapy.

Sestupte zpět na rozcestí a vydejte se vpravo, mírným klesáním do Snilovského sedla (1 524 m). Tady odbočte vpravo na zeleně značenou cestu pro terénní auta a pozvolným klesáním dojdete až k chatě pod Chlebom.

Přechod Malé Fatry - 3. den

Poslední den přechodu je nejnáročnější a je dobré vyrazit časně zrána. Vydejte se žlutě značenou pěšinou, vedoucí okolo pramene u chaty, na rozcestí Kopiská (1 446 m). Odtud začíná prudší stoupání na hřeben do sedla za Hromovým (1 600 m). Odbočte vpravo a pokračujte po červené značce. Nedaleko sedla se hřeben stáčí vlevo a následuje odpočinková, převážně klesající pasáž přes úzkou část hřebene zvanou Steny na Poludňový grúň (1 460 m).

Pozvolna klesat budete ještě do Stohového sedla (1 230 m), kde začíná prudké a zdlouhavé stoupání na Stoh (1 608 m). Výstup vede zpočátku nízkým lesem, často rozblácenou cestou, přes rozcestí chrbát Stohu (1 320 m), později jedním z mohutných, travnatých hřbetů. Stoh je vynikající vyhlídkový vrchol, ze kterého je vidět velká část hřebene, který už máte za sebou. Krásný je i pohled na Velký Rozsutec, který vás teprve čeká.

Pokračujte dlouhým sestupem po dalším z hřbetů do sedla Medziholie (1 185 m). Kousek odtud, směrem k sedlu Osnice, je pramen pitné vody. Pokračujte po červené značce do lesa, kde začnete nabírat první desítky výškových metrů. Po čase vyjdete z lesa a s přibývající výškou začne přibývat i skalisek. Tady se místy budete muset přidržet rukama nejen skal, ale i několika řetězů, které tu jsou ke skále připevněny. Těsně pod vrcholem je rozcestí, odkud k vrcholovému kříži vede krátká odbočka. Výstup na Rozsutec je sice náročný, ale pokud nemáte strach z výšek, zvládnout by ho měl každý – výhledy z vrcholu za to určitě stojí.

Odtud už nenarazíte na žádné delší stoupání. Stále sledujíc červeně značenou pěšinu se propletete mezi vrcholovými skalisky a nejprve kosodřevinou, později lesem, sestoupíte do sedla Medzirozsutce (1 200 m) s pěkným výhledem na Malý Rozsutec. V sedle odbočte vlevo na modře značenou, zvolna klesající, pěšinu. Asi 150 metrů od sedla je po pravé straně vyšlapaná odbočka k prameni. Nedaleko od pramene projdete přes rozcestí pod Tanečnicou (1 186 m) a začnete sestupovat do soutěsky Tesná Rizňa, kde vás čekají první žebříky a řetězy.

Z rozcestí pod Tesnou Rizňou (935 m) následuje krátký, mírně klesající, odpočinkový úsek na rozcestí pod Pálenicou (900 m). Tady začíná vrchní část Jánošíkovych dier zvaná Horné diery, kde překonáte další řetězy zajištěné úseky, lávky a žebříky, vedoucí mnohdy přímo nad potokem nebo vodopádem.

Chladný svět soutěsek a kaňonů definitivně opustíte na louce na rozcestí Podžiar (715 m). Překročte potok a pokračujte po žluté značce okolo koliby, kde můžete v sezoně zakoupit občerstvení. Krátkým stoupáním se dostanete do sedla Vrchpodžiar (745 m) a stále sledujíc žlutou značku odbočíte po necelých 200 metrech na pěšinu do lesa, která vás asi po čtvrthodině dovede do Štefanové - cíle túry.

Ve Štefanové můžete přenocovat v některém z penzionů nebo rovnou vyrazit autobusem (zastávka „Terchová,,Vrátna Štefanová“) přes Terchovou do Žiliny. Pokud máte ve Strečně auto, jeďte autobusem jen do Varína, odtud je to už jen jedna zastávka vlakem. Při výběru autobusu buďte opatrní, většina z nich nezajíždí k vlakové stanici a některé autobusy nezajíždí do Varína vůbec.

Kde se ubytovat

Ideální místo k pobytu v okolí vám pomohou najít tři ověřené portály. Ať už hledáte luxusní hotel nebo klidný penzion, objevíte zde ubytování přesně podle svých představ a rozpočtu.

Široká nabídka ubytování pro každý rozpočet a styl.

Ověřené pobyty se skvělými zážitky za výhodné ceny.

Pečlivý výběr ověřených pobytů s důrazem na pohodlí a zážitky.

Brand logo

Výběr ověřených pobytů s důrazem na pohodlí a zážitky.

Video

Užitečné info

Autem ze Žiliny po silnici E50 do Strečna, kde můžete zaparkovat nebo se i s autem přeplavit přes Váh do Nezbudské Lúčky (www.kompastrecno.sk). Do Nezbudské Lúčky se dostanete i po silnici z Varína (ze Žiliny po silnici č. 583, směr Terchová). Další alternativou je nechat auto v Žilině, kam se pak mnohem jednodušeji dostává. Vlakem jeďte do Žiliny, dál osobním vlakem do stanice Strečno.

Vyhledat spojení

1. DEN: Strečno chata pod Suchým (2:45) • 2. DEN: chata pod Suchým Suchý (1:15) Malý Kriváň (2:45) Velký Kriváň (4:30) Snilovské sedlo (4:50) chata pod Chlebom (5:15) • 3. DEN: chata pod Chlebom Poludňový grúň (1:30) Stoh (3:15) Velký Rozsutec (5:15) [RŮZNÉ] Štefanová (8:00)

chata pod Suchým a pramen před ní, pramen pod sedlem Príslop, pramen pod sedlem Bublen, chata pod Chlebom a pramen poblíž, pramen pod sedlem Medziholie, pramen pod sedlem Medzirozsutce, koliba u Podžiaru

  1. DEN:
  • Vyrazit z Turčianských Klačan a přespat na chatě pod Klačianskou magurou (2:30), druhý den se napojit na hřebenovku na Suchém (4:00). Podrobněji v túře na Malý Kriváň.
  1. DEN:
  • Vrcholy Suchý a Biele skaly lze obejít žlutě značenou cestou mezi sedly Príslop pod Suchým a Vráta (0:45) a ušetřit tak trochu času a necelou stovku výškových metrů.
  • Pokud vám v závěru túry zbývá ještě dost času a sil, můžete ze Snilovského sedla vystoupit po červené značce na vrchol Chleb (0:30).
  1. DEN:
  • Pokud jste nebyli na Chlebu předchozí den, můžete si na něj udělat krátkou odbočku ze sedla za Hromovým (0:20).
  • Stoh je možné obejít žlutě značeným traverzem mezi rozcestím chrbát Stohu a sedlem Medziholie (0:45). Pěšina bývá silně rozblácená, ale vyhnete se stoupání přes 200 výškových metrů a ušetříte okolo hodiny času.
  • Ze sedla Medziholie je možné obejít Velký Rozsutec modře značeným traverzem do sedla Medzirozsutce (1:00). Ušetříte přes 250 výškových metrů a přes hodinu času.
Michaela
Michaela
25. 06. 2024

Dobrý den, je mozne se pri vasi variante vyhnout Janosikovym dieram? A cestu zkratit?

Jirka M.
Jirka M.
07. 09. 2022

Dobrý den, stejně jako všichni zde se chystám přejít celou Malou Fatru začátkem října, a zvažuji či (ne)brát stan. Chci spát venku, žádná chata.
1.: Dá se stan postavit kdekoliv? Dá se bez stanu spát kdekoliv? Řekněme, že porušení pravidel vnitřně zvládnu, ale nechci mít zbytečné problémy.
2.: Platit jen v EURech hotově nebo lze i kartou? A kolik si případně vyměnit?
3.: Sníh na vrcholech asi ještě nebude...nebo? A dá se očekávat jaké počasí? Vítr, déšť, slunečno celou dobu....

Michal
Michal
13. 06. 2022

Dobrý den,je velký problém když bysme šli podle vašeho plánu Janosikovy diery směrem dolů? Mapy.cz ukazují směr spíše z druhé strany,lze projít i takto ze shora? Díky Michal

Michal
Martin PánekTatra Adventures
15. 06. 2022

Dobrý den,
sestup skrz Jánošíkove diery je hodně nepraktický. Jánošíkovy diery jsou dost frekventované a často se pod žebříky tvoří fronty, což sestup značně komplikuje.

Ivana
Ivana
04. 05. 2022

Dobrý den.
Chystám se na přechod hřebenovky. Bohužel chata pod Suchým je v termínu zavřená. Kde doporučujete přespat když s sebou nechci vláčet stan. Děkuji!

Lenka
Lenka
10. 03. 2020

Dobrý den, chceme trasu otočit. Začít v Jánošíkových dierách a končit na Strečně. Je to vhodná záměna, nebo nedoporučujete - třeba z hlediska náročnosti prvního dne. Dík za info.

Lenka
Martin PánekTatra Adventures
10. 03. 2020

Dobrý den Lenko,

tady opravdu hodně záleží na kondici a váze batohu. Pokud půjdete až na chatu pod Chlebom, čeká vás zhruba 2.000 výškových metrů a to už není pro každého. Pár set metrů můžete ušetřit, pokud obejdete stoh po žluté značce. Obejít se dá i Velký Rozsutec, ale to by byla velká škoda. Pokud si nejste jistá, že to všichni účastníci v pohodě zvládnou, raději bych to nepřeháněl. Co se týká Jánošíkovych dier, je tento směr mnohem lepší. :)

Užijte si hřebenovku! ;)

Monika
Monika
18. 01. 2020

Dobrý den,
moc hezký přechod ! Je možná nějaká úprava - "roztáhnutí" na 4/5 dní při stejné vzdálenosti/trase. Rádi bychom šli s prckem 6 let. Bylo by to pro něj veliké dobrodružství.Je zvyklý chodit po horách, ale tohle bylo už moc. Děkuji !

Ivana Weyskrabová
Ivana Weyskrabová
19. 08. 2019

Dobrý den, ten vás třetí den, máte tady 8 hodin chůze, je to sprint nebo výletní tempo, děkuji za odpověď

Ivana Weyskrabová
Martin PánekTatra Adventures
02. 09. 2019

Je to čistý čas chůze průměrně zdatného horského turisty... takže něco mezi výletním tempem a sprintem :)

Kuba
Kuba
21. 06. 2019

Dobrý den,
jakožto rošťák se chystám porušit pravidlo parku a rád bych přespal první noc na Malém Kriváni (zároveň se chci i zeptat, jesli je tento vrchol pro pšespání vhodný, v textu píšete že ano tak se hlavně ujistit) a potřeboval bych poradit s nocí druhou. Zvažuji i chatu pod Chlebom. Děkuji za skvělý web plný důležitých věcí:) ahoj

Karel
Karel
09. 10. 2018

Dobrý den, můžu se zeptat, zda je vhodné a bezpečné navštívit Malou Fatru na konci října?
děkuji

Karel
Martin PánekTatra Adventures
13. 10. 2018

Na to se těžko jednoznačně odpovídá. Když vyjde počasí, pak je tu krásně i koncem října. Může se ale stát, že bude vítr, zima a ve vyšších polohách napadne i trochu sněhu - pak se může návštěva leckomu zdát nevhodná nebo i nepříliš bezpečná. Vše záleží na počasí, kondici, zkušenostech a vybavení.

Túry v Malé Fatře

zobrazit vše

Hory volají, sledujte nás na Instagramu!

Prozkoumejte s námi nové trasy, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky z přírody.

Family background
Nahoru